Slide background

طبرستان

نماد کیفیت و نوآوری در صنعت ریخته گری ایران

Slide background
Slide background
Slide background

روند اجرایی سفارشات با توجه به لزوم تفکیک فعالیت ها به منظور امکان کنترل توالی و صحت انجام هر فرایند، در دفتر تهران و کارخانه به شرح زیرمی باشد:

دفتر تهران

امور فروش
فعالیت های هر سفارش ابتدا با دریافت درخواست مشتری و انجام برآوردهای لازم در دفتر فروش آغاز می گردد.پس از ارائه پیشنهاد قیمت ، مذاکره با مشتریان و قطعی شدن سفارش ، تنظیم وتبادل قرارداد انجام می شود. با پیگیری و دریافت پیش پرداخت ( تنفیذ قرارداد ) سند اجرایی کار تنظیم و به امور مهندسی وبرنامه ریزی کارخانه ابلاغ می گردد. پیگیری اجرای سفارشات ، پاسخگویی مستمر ومنظم به مشتریان از طریق مکاتبات یا مراجعات و بازدیدها با هماهنگی واحد برنامه ریزی در کارخانه در امورفروش انجام می گیرد.
امور توسعه بازار
فعالیت های مربوط به توسعه بازارو جلب مشتریان جدید از طریق تدوین برنامه مدون و قابل اجرا دراین امور هدف گذاری واجرا می گردد. کنترل این اهداف و میزان دستیابی به آنها به صورت مستمر وتحت نظر و هدایت مدیر فروش انجام می شود.
امور مهندسی
تهیه نقشه های اجرایی با استفاده از نرم افزارهای SOLID WORKS & CATIA ، انجام فعالیت های مهندسی معکوس، انتخاب جنس قطعات، انجام مشاوره با مشتریان، تهیه استانداردها و مدارک مورد نیاز سفارشات دریافتی و نهایتا تهیه دفترچه های کیفی وحل وفصل موارد فنی– مهندسی مرتبط با موضوع قراردادها، با استفاده از کادر متخصص و تجهیزات نرم افزاری وسخت افزاری کامل و به روز شده، در این امور انجام می شود.
امور تدارکات
در این بخش با توجه به سفارشات دریافت شده و نیازهای اعلام شده توسط واحدهای مختلف کارخانه، نسبت به تهیه مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز مطابق اولویت های تعیین شده، اقدام می گردد.شناسایی و ارزیابی مستمر تامین کنندگان ازجمله اقدامات اصلی این واحد بشمار می رود.
کارخانه

برنامه ریزی
واحد برنامه ریزی با دریافت سند اجرایی قراردادها و با توجه به سفارشات در دست اجرا ، توانمندی فنی و تجهیزاتی موجود و تعهدات زمانی قید شده در متن قراردادها، نسبت به تدوین برنامه مناسب تولید اقدام می نماید. هماهنگی مستمر و دقیق با دفتر فروش و واحد مهندسی در جهت پاسخگویی مناسب به مشتریان در تمامی مراحل اجرایی سفارشات، توسط واحد برنامه ریزی انجام می شود.
طراحی تکنولوژی
مسئولیت تدوین تکنولوژی مدلسازی ، ریخته گری وعملیات حرارتی قطعات به عهده این واحد می باشد. نمونه ریزی قطعات زیر نظر مستقیم این واحد انجام می شود. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد واحد طراحی و تکنولوژی طبرستان استفاده از نرم‌افزارملی شبیه‌سازی ریخته‌گری( MAGMA, SUTCAST ) ونیزنرم افزارهای خارجی می باشد. قبل از مرحله نمونه ریزی، تکنولوژی ریخته‌گری طراحی شده قطعه، شبیه سازی ومورد بررسی قرار می گیرد تا از صحت آن و عدم وجود عیوب ریخته‌گری در محصول نهایی اطمینان حاصل شود
قالبگیری و مونتاژ
عمده روش قالبگیری در فولاد طبرستان استفاده از مخلوط ماسه سیلیسی و چسب سیلیکات سدیم و دمش گاز دی‌اکسید کربن می‌باشد. با این حال در موارد نیاز استفاده از ماسه‌های مصرفی دیگر مانند ماسه کرومیت و تغییر دانه بندی ماسه بنا به کیفیت نهایی خواسته شده قطعه نیز امکان پذیر می‌باشد. قالبگیری و ماهیچه‌گیری در فولاد طبرستان با استفاده از میکسرهای غلطکی و کنترل مداوم و کنترل نسبت چسب، آب و ماسه و اندازه‌گیری سختی قالب به صورت مستمر انجام می‌گردد.
کارگاه شماره یک
عمده روش قالبگیری درکارگاه شماره یک فولاد طبرستان استفاده از مخلوط ماسه سیلیسی و چسب سیلیکات سدیم و دمش گاز دی‌اکسید کربن می‌باشد. با این حال در صورت نیاز استفاده از ماسه‌های مصرفی دیگر مانند ماسه کرومیت و تغییر دانه بندی ماسه بنا به کیفیت نهایی خواسته شده قطعه نیز امکان پذیر می‌باشد. قالبگیری و ماهیچه‌گیری در فولاد طبرستان با استفاده از میکسرهای غلطکی و کنترل مداوم نسبت چسب، آب و ماسه و اندازه‌گیری سختی قالب به صورت مستمر انجام می گیرد.
کارگاه شماره دو
ریخته گری فولاد طبرستان در راستای توسعه محدوده محصولات تولیدی کارگاه شماره دو خود را که تولید قطعات در آن با روش ریخته گری در قالبهای پوسته سرامیکی انجام می شود تاسیس نمود . این روش که با نام REPLICAST شناخته می شود تحت لیسانس شرکت CTI انگلستان می باشد.
ذوب
فرآیند ذوب سازی در فولاد طبرستان با استفاده از کوره‌های قوس الکتریکی و القایی انجام می شود. دو کوره قوس الکتریکی با ظرفیت نامی ۳ و ۸ تن و یک کوره القایی فرکانس متوسط با دو بوته ۵۵۰ کیلوگرمی و یک بوته ۵۰ کیلویی جهت فعالیت‌های آزمایشگاهی، از تجهیزات قسمت ذوب واحد شماره یک و سه کوره القایی ۷۰۰و۵۰۰ کیلویی فرکانس متوسط از تجهیزات واحد شماره دو محسوب می‌شوند. فرآیند ذوب سازی با کنترل و توزین مواد مصرفی آغاز و با تست ترکیب شیمیایی ذوب با استفاده از دستگاه مجهز و کالیبره کوانتومتر ادامه می‌یابد. در پایان فرآیند و پس از اطمینان از تطابق کامل ترکیب شیمیایی ذوب موجود در کوره، با آنالیز شیمیایی مورد نیاز قطعه، اجازه تخلیه ذوب در قالب داده‌ می‌شود.
عملیات حرارتی
با توجه به اهمیت مرحله عملیات حرارتی در خواص نهایی قطعه، این بخش از اهمیت ویژه ای در فولاد طبرستان برخوردار می‌باشد. تمامی سیکل‌های عملیات حرارتی با دقت کامل انتخاب و اجرا می‌گردند. استفاده از یک عدد کوره عملیات حرارتی برقی آزمایشگاهی، دستیابی به سیکل بهینه عملیات حرارتی قطعات را ممکن ساخته‌است. در مرحله تولید انبوه از 12 کوره عملیات حرارتی گاز سوز با ظرفیت و ابعاد مختلف، بسته به ابعاد و سیکل عملیات حرارتی قطعات استفاده می‌شود. همچنین، با استفاده از سیستم مجهز کامپیوتری، صحت اجرای سیکل عملیات حرارتی و همگن بودن دمای کوره ‌ها کنترل و ثبت می‌گردد.
کنترل کیفیت
واحد کنترل کیفیت طبرستان به عنوان واحدی مستقل، وظیفه کنترل مواد اولیه ورودی، فرآیند تولید و کنترل نهایی محصول را بر عهده دارد. اين واحد با استفاده از امكانات آزمايشگاهي پيشرفته وانجام آزمایشاتی همچون متالوگرافی، اسپكترومتر، تعيين ميزان جذب كربن و گوگرد، آزمايشگاه شيمی‌تر، اولتراسونيك، سختی‌سنج، تست مايع نافذ و تست ذرات مغناطیسی به صورت مستمر کیفیت تمامی عوامل موثر بر پروسه تولید را تحت کنترل دارد. بدیهی است در صورت نیاز به انجام تست رادیوگرافی، این آزمایش با استفاده از واحد های متخصص ودارای گواهینامه انجام می گردد.
ماشینکاری
بر اساس درخواست مشتری و یا ضرورت اعمال دقت های ویژه ونیز کاربردهای خاص قطعات این امکان وجود دارد تا قطعات، با بالاترین کیفیت و دقت، توسط پیشرفته‌ترین تجهیزات به صورت ماشینکاری شده تحویل گردند. بدین منظور، قطعات در واحد ماشینکاری مجموعه، با نام روئین سطح طبرستان، که در مجاورت کارخانه فولاد طبرستان قرار دارد ماشینکاری می‌گردند.
تحقیق و توسعه
ریخته گری فولادطبرستان به منظور دستیابی به تکنولوژی و روشهای جدید و پیشرفته تولید و در راستای ورود به بازارهای جدید در داخل و خارج ازکشور، با بهره گیری از همکاری واحدهای بین المللی ذیربط و نیز نیروی انسانی با تجربه و کارآزموده، اقدام به تاسیس واحد تحقیق وتوسعه نموده است. بررسی و تحقیق در خصوص تکنولوژی های روز دنیا درصنعت ریخته گری وتلاش درجهت ارتقاء مداوم دانش وتکنولوژی، افزایش بهره وری وکاهش هزینه تمام شده تولید، از مهمترین وظایف این واحد محسوب می شود.
تضمین کیفیت
با توجه به اینکه سیستم مدیریت کیفیتISO 9000, ISO 14000 در مجموعه فولاد طبرستان به اجرا درآمده وکلیه فرایندها در این سیستم تعریف گردیده است، واحد تضمین کیفیت با هدف کنترل تطابق فعالیت های اجرایی با الزامات این سیستم وبه روز آمدی و بهبود وتکمیل مستمر آنها در مجموعه فولاد طبرستان ایجاد گردیده است.